Compatibilitate lant KMC pe transmisie Sram GX 1x12


Bogdan B.

Trimite mesaj
Posturi: 192
Subiecte: 14

#422812 8 august 2022 la 19:39

Hello guys,

Raspunsul banuiesc ca va fi: "Da, poti pune un lant KMC pe transmisie Sram GX 1x12".

Insa intrebarea e mai profunda: Ati avut? Ati folosit? Oare chiar e compatibil 100%? Nu agata? Nu freaca? Nu uzeaza aiurea/neuniform caseta?

Eu de cand am bicla am preferat sa merg pe produsele aceluiasi producător: am pus lanturi doar Sram GX si pt ca acum nu mai gasesc nicaieri, am pus NX (nx e okeiut, dar cam ruginește).
Acum ma gandeam sa pun un KMC gold, dar nici nu as vrea sa supun transmisia la un stres suplimentar. Din acest motiv va cer si voua parerea.

Multumesc!

Bogdan B.

Trimite mesaj
Posturi: 192
Subiecte: 14

#422815 9 august 2022 la 13:35

Dupa ce am urmarit acest video ( https://youtu.be/XQft2bLBVcs ) (si dupa ce am citit si alte comentarii la videouri similare) mi-am pierdut curajul de a pune alt lant (fie el si KMC) pe transmisie Sram.

Poate a contat si faptul ca am mai cautat inca o data lant GX si chiar daca imi pierdusem speranta ca mai pot gasi, AM GASIT.

+1
Un fost membru
Posturi: 4205
Subiecte: 5

#422818 9 august 2022 la 16:52

Cum ti-a ruginit NX-ul? Tii bicla in ploaie? KMC gold e mai aiurea decat cel normal pentru ca e mai putin poros si trebuie lubrifiat mai des. Scrie si la ZFC pe site de altfel. Probabil ca ei n-au incercat lanturile KMC ieftine. Cele cu EPT, DLC, TiN (gold), BlackTech sunt doar fite. Eu iau cel mult nichelate, dar de obicei din cele fara acoperire, la fel ca si NX-ul care ti-a ruginit tie.

https://zerofrictioncycling.com.au/latest-zero-friction-cycling-news-store-reopen-kmc-mswstock/

ultima modificare: 10 august 2022 la 15:06

+2
Dan I

Trimite mesaj
Posturi: 563
Subiecte: 16

#422831 9 august 2022 la 23:51

Eu am avut doua lanturi Sram PC-1110, ale mele au ruginit doar dupa ce m-a prins ploaia prin padure si au fost trecute prin noroi. Dar nu m-a deranjat, le curatam si le ungeam, dupa care nu mai rugineau.
Din pacate, n-am mai gasit in stoc momentan la pretul de anul trecut (am dat 70 lei parca), o sa mai caut si eu ca mai tine pana la iarna.

N-am experienta cu lanturi KMC, deci nu pot sa te ajut deloc cu asta.

ultima modificare: 9 august 2022 la 23:56

+3
Petru Grapinoiu

Trimite mesaj
Posturi: 30
Subiecte: 3

#422832 10 august 2022 la 07:41

Daca vrei un lant bun,incearca Sram Force. https://www.sram.com/en/sram/models/cn-frc-d1
Am ajuns la 50% uzura dupa aprox 3000 km

Dan I

Trimite mesaj
Posturi: 563
Subiecte: 16

#422833 10 august 2022 la 13:45

Petru, prin ce conditii te dai? Eu cu lantul Sram PC-1110 am mers cam 1300km inainte sa-l schimb, dar am mers si prin noroi, praf/nisip, ploaie, nu a fost doar pe uscat (am fost la ture de cateva ori si iarna). Si am petrecut destul timp pe urcari.

Pana acum, am mers pe principiul ca iau un lant ieftin si ma tine un an. Un Sram Force vad ca e vreo 185 lei, deci cumpar aproape 3 lanturi Sram PC-1110 de banii aia. Nu stiu cum e mai bine pe termen lung.

ultima modificare: 10 august 2022 la 13:47

Un fost membru
Posturi: 4205
Subiecte: 5

#422834 10 august 2022 la 13:55

Bagă PC-1110 cu ceară că te ține la fel. Nu merita lanturile scumpe, dacă vrei să optimizezi costurile. Au doar zalele decupate la interior ca să fie mai usoare și acoperiri mai șmechere, în rest te țin exact la fel sau chiar mai puțin dacă acoperirea favorizează scurgerea lubrifiantului (KMC).

ultima modificare: 10 august 2022 la 15:05

+1
Petru Grapinoiu

Trimite mesaj
Posturi: 30
Subiecte: 3

#422874 11 august 2022 la 07:22

Ma dau pe tot felul de conditii,si noroi si praf,dar il curat odata pe saptamana.

Bogdan B.

Trimite mesaj
Posturi: 192
Subiecte: 14

#422875 11 august 2022 la 10:36

Nu tin bicla in ploaie. Dimpotriva, e întreținută obsesiv. Lantul e uns cu Muc-Off ceramic (dry). Apoi degresat cu Nigrin (din Dedeman, la raionul bicle).
Sa zicem totusi ca de pe 27mai de cand am pus lantul si pana astazi 11aug bicla a fost folosita la mare, cam 85%. Sa zicem ca e o salinitate ridicata in aer. Dar bicla e depozitata in spatiu uscat/inchis. De fapt nici nu mai conteaza aceste detalii cata vreme "unitatea etalon" lasata la Bucuresti in cutia originala tot rugineste (ma refer ca zalele scoase de pe lant).
Atasez aici o poza cu NX-ul cu o uzura de 997 km: https://freeimage.host/i/UPI2X1

Astazi voi pune unul din cele doua lanturi GX cumparate (150 lei buc). In trecut, in conditii identice, cu GX-ul nu am avut nici o problema.

Am ales sa nu fac acum experimente (vazusem in video ca la lanturile Shimano zalele interioare au o lungime diferita, astfel incat nu stiu cum KMC poate sa faca un lant compatibil si cu Shimano si cu Sram).

Cat despre anduranta ridicata a lui Sram Force, mie mi se pare ok sa se uzeze lantul. Ca daca nu se uzeaza lantul, sigur se uzeaza caseta.

Off topic: stie cineva cam cat tine o casesta 1x12? Sau chiar GX 1-12?

Un fost membru
Posturi: 4205
Subiecte: 5

#422879 11 august 2022 la 12:42

Stai putin tu lubrifiezi lantul si dupa aia il degresezi? Trebuie sters surplusul cu o carpa uscata dupa ce lubrifiantul a intrat in role, nu degresat.

Daca ai folosit-o la mare e clar, de la sare a ruginit, iar solutia e sa-l speli bine cu apa dupa ce te intorci.

Ce inseamna spatiu uscat/inchis? Ai higrometru? Ai masurat umiditatea? Bucurestiul are clima destul de umeda din punctul meu de vedere. Daca nu e nici aerisit bine, realizezi ce sa intampla.

Se uzeaza si lantul si caseta. Depinde de foarte multi factori cat te tine caseta. Daca schimbi lantul la timp cam 3 lanturi era regula empirica.

+1
Calin Neagu

Trimite mesaj
Posturi: 5426
Subiecte: 16

#422882 11 august 2022 la 13:54

Din experiența mea caseta duce mai mult, 5-6 lanțuri, dar merg cu cadența ridicată nu mă opintesc/ bat in lanț și respectiv casetă.
Și schimb lanțul la timp.
Dacă respecți astea te tine caseta, doar pinioanele de aluminiu se pot duce mai rapid in funcție de cât de mult le folosești.
Când ai foaie/pinioane de aluminiu trebuie ȘI mai multă atenție sa schimbi lanțul la timp !

ultima modificare: 11 august 2022 la 14:00

+1
Bogdan B.

Trimite mesaj
Posturi: 192
Subiecte: 14

#422883 12 august 2022 la 10:18

@Gelu Vlad: m-am exprimat eu gresit :)) De fapt are un pic de sens: dupa ce am uns lantul (si sters surplusul) merg cu bicla, apoi inainte de o noua ungere, INCEP cu o degresare.
Cand am zis spatiu uscat/inchis m-am refeirt ca bicla nu sta afara, nu se pune roua, nu o bate ploaia. Cu toate acestea, la mare, umiditatea este mai ridicata. Dar repet, cata vreme ai zalele scoase de pe lant au ruginit (nu pot sa zic în cât timp, pt ca nu le-am inspectat periodic), nu cred ca mai conteaza atat de mult umiditatea ambientala din zona Marii Negre.

Cu referire la numarul de lanturi VS caseta, eu am adoptat strategia de a tine un lant cam 500-700 km, apoi de a-l da jos, curata, depozita. Dupa ce fac asta cu 4-5 lanturi, voi pune din nou primul lant care este f putin uzat. Si tot asa. Dupa ce termin aceat experiment, voi reveni cu o recenzie a acestei "metode".

Un fost membru
Posturi: 4205
Subiecte: 5

#422884 12 august 2022 la 11:53

Am o propunere mai buna pentru tine daca tot rotesti lanturile: 3 lanturi pe care le rotesti la 500 km. Dupa ce le dai jos, le faci baie in ceara topita (daca vrei exista de la Putoline la 1 kg), le scurgi si le depozitezi. Ceara se incalzeste in baie marina sau intr-un multicooker cu termostat ca sa opreasca "focul" la 70°C (altfel o arzi si fumega). Gasesti multicooker de 1.5L la 100 si ceva de lei. Pe lantul montat poti folosi ce folosesti acum, lubrifiantii ceramici sunt de regula compatibili cu ceara daca nu-s in suspensie de ulei (deci cam toate produsele biodegradabile care sunt pe baza de apa). Eu folosesc Finish Line Ceramic Wax Chain Lube in combinatie cu ceara (Zefal Extra Dry Wax si mai nou Bike Works Chain Star Max Wax care e mai lichid si mai usor de aplicat fara incalzire).

https://www.putoline.com/en/catalogue/product/140/chain-wax/1675/

ultima modificare: 12 august 2022 la 17:35

+2

Adaugă răspuns


Log in pentru a adăuga comentarii sau înscrie-te ca membru

 
Browserul este învechit!

Actualizați browserul pentru a vizualiza corect acest site.

Actualizați browserul acum! ×